HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 753

UNI Avrupa Ticaret Konferansı

Romanya’da Gerçekleştirildi

UNI Avrupa Ticaret Konferansı, 14-16 Ekim 2019 tarihleri arasında 30 sendika ve 21 ülkeden gelen 140'dan fazla katılımcı ile Romanya Bükreş'te gerçekleştirildi.

Konferans'a TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar, Sendikamız Genel Sekreteri Metin Güney ve Sendikamız Dış İlişkiler uzmanı Murat Gerçek katıldı.

Konferans, Romanya Ticaret İşçileri Federasyonu Genel Sekreteri Vasile Gogescu'nun hoş geldiniz konuşmasıyla başladı.

UNI Avrupa Ticaret Başkanı Tonneson Per ise yaptığı konuşmada, UNI Avrupa Ticaretinin son dört yılını değerlendirdi ve tüm iştirakçileri ticaret çalışanları için daha iyi bir gelecek elde etmek için güçlerini birleştirmeye çağırdı.

Açılış gününde, NTUC Cartel Alfa'nın başkanı Bogdan Lului Hossu, Romanya Çalışma ve Sosyal Adalet Bakanı Musus Constantin BUDĂI birer konuşma yaptılar.

UNI Ticaret Başkanı Mathias Bolton, Avrupa ticaret sektöründeki standartların ilerlemesinin önemine değindi ve Sendikamız Koop-İş’in H&M Türkiye’de gerçekleştirdiği başarılı örgütlenme çalışmasının tüm H&M çalışanları için çok önemli olduğuna değindi ve Genel Başkan Eyüp Alemdar’ı kutlayarak teşekkür etti.

Yeni İş Dünyasında Gelişen Sektörler

Konferansta, sektördeki değişiklikler ele alınarak, özellikle e-ticaret ve dijitalleşme konusunda sektörün sendikalaşma ile ilgili ciddi sıkıntılar ile karşı karşıya olduğu, özellikle  teknolojik perakendeciliğin istihdamı azaltması, işten çıkarmalar ve robotlaşan çalışmaların sendikal hareket anlamında sıkıntılar yarattığı ve bu konuya ne gibi bir çözüm getirilebileceği konuları tartışıldı. Konu ile ilgili Syndex Romanya'dan Marcel Spatari, UNI Ticaret için e-ticaret ve dijitalleşme konusundaki araştırma sonuçlarını paylaştı.

Sendikalaşma faaliyetleri konusunda büyük engellerle karşılaşılan, E-ticaretin sektördeki en büyük kuruluşlardan biri olan Amerikan Amazon işçilerinin mücadelesi hakkında bir sunum yapıldı.

Organizasyonda, yapılan planlamada, geleneksel perakendecilerin ve e-ticaret şirketlerinin çalışmalarının düzenlenmesi için gereken çalışmaların yapılması konusu değerlendirildi.

Konferansta ayrıca, toplumsal cinsiyet eşitliğini desteklenmesi, her seviyede toplu pazarlığın güçlendirilmesi, toplu pazarlığın, adil bir demokrasinin en önemli dayanaklarından biri olması konusu konuşulurken,  UNI Avrupa Bölge Sekreteri Oliver Roethig;  “UNI Avrupa ve ortakları her düzeyde toplu pazarlığı güçlendirecektir” dedi.

Organizasyonda görüşülen konulardan biri de; Gezegenimizin korunmasını sağlamaya yönelik eylem planlarının hayata geçirilmesi oldu

Genel Başkan Eyüp Alemdar ikinci gün yaptığı konuşmasında, Konuşmasına "Sizlere Türkiye’den, zorlu mücadeleler vererek sendikamda örgütlenen tüm ticaret sektörü çalışanlarından selam getirdim. Sendikam Koop-İş’te birleşerek hazır giyim sektöründe ülkenin ilk toplu iş sözleşmesini imzalayan H&M Türkiye işçilerinin; örgütlenme çabalarımızın sürdüğü diğer market ve mağazalarda çalışanların dostluk ve dayanışma duygularını getirdim." diyerek başlayan Alemdar, Türkiye'de sayıları 300'ü aşan alış veriş merkezlerinde 400 bin'i aşkın işçinin son derece olumsuz koşullarda, örgütsüz ve sendikasız çalıştırıldığını söyledi. Alemdar, "Koop-İş, alış veriş merkezlerine yönelik özel bir örgütlenme stratejisiyle yeni üyeleri ve yeni işyerlerini bünyesine katarak, her geçen gün gücünü arttırmaktadır. Sendikam Koop-İş, son yıllarda başlattığı örgütlenme atağı ile, alış veriş merkezlerinde çalışan ve büyük çoğunluğu çalışma hayatının başında olan genç işçileri sendikamıza kazandırarak önemli bir başarı elde etti. Bu başarısını yeni yeni işyerlerinde örgütlenerek sürdürüyor." dedi.

ALEMDAR H&M TOPLU SÖZLEŞMESİNİ ANLATTI

Sendikamızın H&M Türkiye'de gerçekleştirdiği örgütlenme ve imzaladığı toplu sözleşmeyle kazandığı hakları ayrıntılı şekilde anlatan Alemdar, "Toplu iş sözleşmemizin belki de en büyük kazanımı, yüz binlerce insanın çalıştığı bir sektöre, Türkiye'de ilk kez bir sendikanın girmesidir. H&M örgütlenmemiz, hazır giyim sektörü ve mağazalardaki sendikal örgütlenme için bir işaret fişeği, bir kıvılcım olmuştur. Bu zor sürecin sosyal diyalogla aşılmasında gayret gösteren H&M Türkiye ve İsveç yöneticilerine de teşekkür ediyorum." şekilde konuştu.

UNI YÖNETİCİLERİNE TEŞEKKÜR

Alemdar, H&M örgütlenmesi ve toplu sözleşmesi boyunca sendikamıza destek veren UNI yöneticilerine teşekkür ederek şöyle konuştu: "Koop-İş Sendikası olarak, H&M Türkiye’de elde ettiğimiz bu tarihsel başarımızda, bizlere desteklerini esirgemeyen UNI Küresel Sendikası’nın Genel Sekreteri Christi Hoffman’a, Ticaret Bölüm Başkanı Mathias Bolton’a, Kıdemli Koordinatör Laila Castaldo’ya ve Koordinatör Onur Bakır’a bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. İnanıyorum ki, Sendikamın örgütlenme faaliyeti yürüttüğü diğer uluslararası giyim markaları başta olmak üzere diğer alanlardaki örgütlenme çalışmalarımızda UNI Küresel Sendika’nın desteği artarak sürecektir."

Alemdar ayrıca, UNI Küresel Sendikası Avrupa Ticaret’in Başkanlığına seçilen, Handels Sendikasının Genel Başkanı Susanna Gideonsson’u tebrik ederek başarılar diledi.

Konuşmanın ardından, ticaret sektöründe çalışan gençlerin sendikal bilgilerini eksikliği ve bunun getirdiği sendikal büyümenin aksaklığa uğradığı ve herkesin genç kesimle irtibata geçerek sendikal çalışmalar ile ilgili bilgilendirilmesi gerekliliğine değinilerek tartışıldı.

Kapanışta Handels Sendikası Genel Başkanı Susanna Gideonsson H&M Türkiye’deki başarılı örgütlenmenin dünyadaki diğer H&M çalışanları için çok önemli olduğuna değinerek sendikamızı kutladı ve teşekkür etti.

 

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki